Systemy odpylania – urządzenia odciągowe, filtry – Euro Komplex

PROFESJONALNE SYSTEMY ODPYLEŃ

Euro-Komplex jest przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu, produkcji oraz montażu kompleksowych systemów odpylania wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu, a w szczególności w zakładach drzewnych i meblarskich. Projektowane systemy skutecznie odbierają, transportują a następnie poddają procesowi filtracji wszelkie frakcje zanieczyszczeń powstałe w trakcie procesów produkcyjnych.

Nasz autorski produkt, filtr EK-24 to uniwersalne urządzenie do odciągu i filtracji trocin, pyłów i zanieczyszczeń pochodzących z obróbki drewna, materiałów drewnopodobnych oraz innych materiałów produkcyjnych. Przystosowany jest do współpracy z różnymi typami wentylatorów, odbiera zarówno frakcję suchą jak i mokrą.

Filtr EK-24 ma budowę modułową, można go łączyć i ustawiać w różnych konfiguracjach, tworząc zespół filtracyjny zdolny odprowadzić konieczną ilość zanieczyszczonego powietrza, a następnie poddać filtracji i odseparować do zbiornika pył drzewny lub inny odpad.

Posiada różne opcje gromadzenia odpadów – worki tekstylne o poj. 350l, worki typu Big Bag o poj. 950l lub opcjonalnie kontenery metalowe. Na zamówienie może być wyposażony w śluzę celkową oraz podajnik ślimakowy do transportu frakcji do kontenera lub innych odbiorników (np. brykieciarek, silosów)

Dostarczane przez nas urządzenia oraz instalacje dobierane są indywidualnie pod kontem parametrów i potrzeb każdego zakładu, zgodnie z jego wymogami technologicznymi.

20210611 175624

Filtr EK-24 pozwala na skuteczne odprowadzenie zanieczyszczeń z kilku urządzeń równocześnie co w dużym stopniu podnosi wydajność oraz komfort pracy. Idealnie sprawdza się przy współpracy z takimi urządzeniami jak: wyrówniarki, grubościówki, piły tarczowe i formatowe, piły panelowe, strugarki czterostronne, okleiniarki, maszyny CNC, plotery frezujące czy szlifierki.

Filtr EK-24 wykonywany jest w dwóch wersjach wydajnościowych:

 • wydajność 6500m³/h
 • powierzchnia filtracyjna 22,8m²
 • liczba rękawów filtracyjnych 24 szt.
 • wymiary rękawów filtracyjnych 1500mm / ∅200mm
 • wydajność 9000m³/h
 • powierzchnia filtracyjna 30,3m²
 • liczba rękawów filtracyjnych 24 szt.
 • wymiary rękawów filtracyjnych 2000mm / ∅200mm

Budowa modułowa filtra EK-24 pozwala na łączenie ze sobą jednostek i tworzenie następujących konfiguracji:

 • wydajność 13000m³/h (2 x 6500m³/h)
 • powierzchnia filtracyjna 45,6m²
 • liczba rękawów filtracyjnych 48 szt.
 • wymiary rękawów filtracyjnych 1500mm / ∅200mm
 • wydajność 18000m³/h (2 x 9000m³/h)
 • powierzchnia filtracyjna 60,6m²
 • liczba rękawów filtracyjnych 48 szt.
 • wymiary rękawów filtracyjnych 2000mm / ∅200mm

EK-24 produkowany jest w dwóch wersjach – otwartej oraz zabudowanej.

Filtry o wydajności 6500m³/h mogą być usytuowane wewnątrz pomieszczeń natomiast filtry o większej wydajności zaleca się instalować na zewnątrz hali produkcyjnej.

EK-24 wersja otwarta

 

EK-24 wersja otwarta

EK-24 wersja zabudowana                                         

EK-24 wersja zabudowana

Mocna i solidna konstrukcja filtra EK-24 wykonana jest z cynkowanej ogniowo lub malowanej proszkowo stali o grubości 2mm a tunel wlotowy oraz wzmocnienia ze stali 3mm. Elementy konstrukcji skręcane są śrubami 8.8 z wkładkami teflonowymi. Wart podkreślenia jest fakt, że zastosowany w EK-24 kosz sitowy jest jednorodny i gładki bez elementów spawanych co ułatwia przepływ powietrza z frakcją odpadową bez osadzania jej na ściankach kosza.

Rozwiązania konstrukcyjne zastosowane przy projektowaniu tunelu wlotowego EK-24 pozwoliły na redukcję ciśnienia z jakim powietrze z zanieczyszczeniami wpada do komory separacji co ma znaczny wpływ na osadzanie się mniejszej ilości zanieczyszczeń na powierzchni filtrów.

EK 24 otwarty

EK-24 wyposażony jest w elektrowibrator o mocy 0,09 kW w systemie ATEX służący do oczyszczania worków filtracyjnych wykonanych z materiału antyelektrostatycznego i wodoodpornego o gramaturze 350g/m² i przepuszczalności powietrza 240l/dm²/min. System oczyszczania jest w pełni zautomatyzowany i pracuje w odpowiednio dobranych cyklach czasowych dostosowanych do rodzaju odpylanego surowca.

Do montażu worków filtracyjnych stosujemy dekielki z tworzywa sztucznego, których konstrukcja pozwoliła nam ulepszyć system napinania worków, co wyraźnie poprawiło skuteczność ich oczyszczania. Produkowane przez nas dekielki nie wymagają demontażu i można je przekazywać do utylizacji razem z workami.

Zamiana tradycyjnych metalowych dekielków na lżejsze z tworzywa sztucznego znacznie zmniejszyła obciążenie płyty wibracyjnej i pozwoliła na zastosowanie elektrowibratora niższej mocy. Dzięki wprowadzonym  zmianom udało się obniżyć masę całkowitą filtra EK-24.

Filtry rękawowe zastosowane w EK-24 zostały wykonane z materiału antystatycznego i wodoodpornego o gramaturze 350g/m² oraz przepuszczalności powietrza 240l/dm²/min.

 

Dzięki zastosowaniu śluzy powrotu powietrza (odzysku ciepła) zimą oczyszczone i przefiltrowane powietrze wraca na halę produkcyjną co bardzo korzystnie wpływa na utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz daje wymierne korzyści finansowe.

 

 

20210322 160627

 

 

20201119 111208

 

 

 

Jednym z rozwiązań stosowanych w EK-24 jest śluza celkowa.

Śluza celkowa przeznaczona jest do montażu u dołu filtra przy jego wylocie i służy do oddzielenia strefy filtra od strefy zewnętrznej. Śluza blokuje przepływ powietrza przepuszczając jedynie trociny dzięki temu opadają one swobodnie do worka lub kontenera bez podmuchu powietrza. Śluza posiada również sprzęgło przeciążeniowe wbudowane w przekładnię.

 • Śluza 300 x 500
 • Moc silnika - 0,55 kW
 • Wydajność przy wypełnieniu 50% - 32m³/h
 • Średnica bębna – 300mm
 • Zasilanie - 400V
 • Śluza 450 x 500
 • Moc silnika - 2,2 kW
 • Wydajność przy wypełnieniu 50% - 67m³/h
 • Średnica bębna – 450mm
 • Zasilanie - 400V

450x500

Wentylator do odciągu trocin, pyłów i zanieczyszczeń pochodzących z obróbki drewna i materiałów drewnopodobnych. Wzmocniona konstrukcja gwarantuje stabilną pracę przez długi czas. Wentylator wykonany jest w kwadratowej obudowie co znacznie ułatwia montaż i transport urządzenia. Dzięki samoczyszczącemu wirnikowi, wentylatory WTK nadają się zarówno do transportu suchych i mokrych trocin. Wentylatory WTK są stosowane zarówno do pojedynczych odciągów stanowiskowych jak i w dużych instalacjach odpylających w zakładach przetwórstwa drzewnego.

Obudowa - stalowa z grubych, masywnych blach pokrytych poliestrem metodą piecową. W modelach WTK została zastosowana klapa rewizyjna. Wirnik stalowy odkryty (samoczyszczący) pokryty poliestrem metodą piecową, łopatki wirnika wykonane ze stali trudnościeralnej typu HARDOX, pokryte poliestrem metodą piecową.

wtk4

                          WTK-4

wtk5

                                      WTK-5

DSC 5340A

                                    WTK-7

wtk11.

                           WTK-11

wtk15555 1

                               WTK-15

f

                                              WTK-22

 

lllllllll

Sterowanie elektryczne odbywa się przy pomocy centrali wyposażonej w zabezpieczenia i układ sterowania czasowego elektrowibratora i silnika wentylatora.

Szafa sterująca może zostać opcjonalnie wyposażona w falownik. Istnieje również możliwość wykonania systemu automatycznego sterowania filtrem bezpośrednio z maszyn.

Szafa sterownicza

Tłumik akustyczny 

Tłumiki akustyczne są elementami instalacji przeznaczonymi do redukcji nadmiaru hałasu generowanego przez maszyny i urządzenia oraz przepływ powietrza w instalacjach odpylających. Produkowane są z blachy galwanizowanej i wyściełane wewnątrz materiałem dźwiękochłonnym. Stosowane w praktyce mają znaczący wpływ na poprawę komfortu podczas przebywania w pobliżu pracującej instalacji.

Obraz2

Obraz11

Obraz1

 

Elementy wykonane ze stali ocynkowanej, rury laserowo zgrzewane, kolana tłoczone, elementy mocowane za pomocą obejm skręcanych zapewniające możliwość zmiany konfiguracji wykonanej instalacji. Podłączenie do każdej maszyny wyposażone w zasuwy ręczne i szybrowe, połączenia z maszynami za pomocą elastycznego węża KWADRO PU.

 

EK-24 wymiary

produkt polski

Filtr EK-24 to polski produkt, zaprojektowany i wykonany przez Euro-Komplex przy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów oraz rozwiązań technologicznych. Charakteryzuje go łatwość obsługi, wytrzymałość, niezawodność działania oraz bezpieczeństwo podczas pracy.

 

W naszej ofercie znajdują się też urządzenia odpylające dla przedsiębiorstw, które dysponują bardzo ograniczoną powierzchnią. Dzięki małym wymiarom i nieograniczonej mobilności maszyny te sprawdzą się szczególnie w mniejszych zakładach.

W ofercie mamy cyklony o różnych wydajnościach i w zależności od wydajności dobierane są do nich wentylatory o odpowiedniej mocy, szafa sterująca, śluza celkowa oraz łapacz klocków.

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ.

Zapraszamy do kontaktu oraz zakupów w naszym sklepie.

NASZE REALIZACJE